Podpora regionální gastronomie je jedním z dominantních cílů občanského sdružení Gastronomia Bohemica.

Motto aktivit podporovaných sdružením Gastronomia Bohemica zní:
„Obohacovat pobyty turistů v Česku o typicky českou gastronomii nabízenou z tradičních českých surovin v typických českých pohostinstvích a aktivně prosazovat změny ve zvyklostech a předpisech pro realizaci tohoto záměru.“

 

Propagace pouze gastronomie, bez propojení s cestovním ruchem, je samoúčelná, a věnují se jí nyní především masové sdělovací prostředky a je předmětem jejich konkurenčního boje. V tomto směru však gastronomické aktivity nabízejí italskou kuchyni, vaření za málo peněz, apod. Jen několik takových aktivit můžeme považovat za podporu české gastronomie a podpora regionální kuchyně je výjimkou. A právě spojení tradiční regionální gastronomie s cestovním ruchem je předmětem zájmu sdružení Gastronomia Bohemica.

                                                                                                                     

 

 

 

Soutěž o nejlepší ovocný knedlík 2014 - kompletní výsledky

Výsledky soutěže o Nejlepší ovocný knedlík 2014, jejíž první ročník se uskutečnil v sobotu 5. července ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě.

V soutěži o nejlepší ovocný knedlík 2014 to vyhrály maliny

V soutěži o Nejlepší ovocný knedlík 2014, jejíž první ročník se uskutečnil v sobotu 5. července ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě, vyhrál klasický český kynutý knedlík plněný malinami.

Začátek prázdnin přináší Soutěž o nejlepší ovocný knedlík

Až v sobotu 5. července 2014 ve 13 hodin zazní nad Velkými Pavlovicemi slavnostní fanfáry, dospěla soutěž o nejlepší ovocný knedlík v rámci Velkopavlovického Meruňkobraní 2014 do svého finále. Začne vrcholná akce sezony Slavnost Ovocného Knedlíku.

Soutěž o nejlepší ovocný knedlík – 2014

Gastronomia Bohemica z.s. a Městský úřad Velké Pavlovice pořádají významnou gastronomickou událost – soutěž O NEJLEPŠÍ OVOCNÝ KNEDLÍK 2014. Soutěž se koná v sobotu 5. července ve Velkých Pavlovicích od 16:00 hod. na zámku v městském ekocentru Trkmanka.

 

Vítězové soutěže o nejlepší český knedlík jsou známí. Dne 28. listopadu 2013 je vybrala porota, které předsedal pan Jiří Babica. Akce se uskutečnila za podpory Státního zemědělského intervenčního fondu, který přispívá k propagaci značky KLASA – resp. výrobků s touto značkou a to nejen těch, které slouží k přípravě knedlíků a agentury CzechTourism. Záštitu nad soutěží převzal ministr zemědělství pan Ing. Miroslav Toman, CSc. a paní hraběnka Mathilde Nostitz, propagátorka české gastronomie a patronka zrakově postižených.

Gastronomia Bohemica, o.s., a Rada pro mezinárodní vztahy, společně s Asociací cestovních kanceláří ČR a za podpory Státního  zemědělského intervenčního  fondu pořádá soutěž o nejlepší český knedlík.

Soutěž o značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek "Česká chuťovka" a „Dětská chuťovka“ pomáhá spotřebitelům objevit chutné české potraviny. Výrobcům naopak pomáhá proniknout s výrobky, které splňují vysoké chuťové parametry, ke spotřebitelům. Umožňuje dát o sobě vědět i malým a středním výrobcům, kteří jinak nemohou konkurovat velkovýrobcům v nákladech na reklamu. Nediskriminuje ale ani velké tuzemské výrobce, pokud vyrábějí kvalitní a chutné potraviny opravdu v České republice. Soutěž je tak otevřena všem poctivým tuzemským výrobcům a jejich chutným českým potravinám, pokud si toto označení opravdu zaslouží.

www.ceskachutovka.cz

Publikace "Procházka chutěmi českých regionů"

- prezentuje gastronomický a turistický potenciál krajů

 

- obsahuje:

  • základní popis tradiční regionální kuchyně
  • výčet receptů na tradiční regionální jídla
  • nabízí několik regionálních dodavatelů potravina a surovin
  • výčet držitelů značek Regionální potravina a Regionlní značka
  • seznam regionálních minipivovarů
  • náměty na méně tradiční truistické cíle
  • doporučené trasy pro motorizované turisty po gastronomických a turistických zajímavostech regionů

 

 

Cestovní ruch přináší do státního rozpočtu každý rok cca 140 mld. Kč z pobytu zahraničních turistů, a k tomu je nutné přičíst ještě podíl našich obyvatel v rámci domácího cestovního ruchu. Z této části připadá cca 60 % na Prahu a zbytek na ostatní regiony. Záleží právě na nich, jak potencionální turisty zaujmou a jak je přimějí se do regionu vracet. Více než 20% podíl na návštěvnosti Česka má spotřební zábava, kam patří i nákupy, noční život, pití a jídlo - gastronomie. Ta je v současnosti podporovaným motivátorem k návštěvě naší republiky ze strany státu. Bohužel je dávána priorita propagaci celostátní obecné české kuchyně a méně je dáváno prostoru pro tradiční regionální kuchyni. Kniha Procházka chutěmi českých regionů, která vznikla za podpory Ministerstva zemědělství, se snaží provázat problematiku regionální gastronomie s cestováním po krajích Česka. Během přípravy jsme získali řadu podkladů, z nichž část jsme zužitkovali a část máme k dalšímu využití. Na získání řady podkladů se podíleli i manažeři některých regionů. Specifika a konkurenční výhody každého regionu je třeba v rámci marketingové komunikace zužitkovat. Jsme připraveni být nápomocni při podpoře rozvoje cestovního ruchu v regionech v oblasti tradiční regionální gastronomie s vazbou na poznávání významných turistických cílů regionu a to např. vydáním regionální publikace obdobného typu, kde budou nejen další recepty, ale především místní výrobci a dodavatelé surovin, případně regionální suvenýry a turistické cíle s vazbou na gastronomii. Podobně lze informace nabízet v elektronické formě.  

 

Českomoravský klastr podpory zdravé výživy a inovací v potravinářství

 

Členové klastru:

Výzkumný ústav bramborářský, Havlíčkův Brod

Adler Wellness produkte, s.r.o, Praha

Eurobi s.r.o., Újezd u Brna

VŠTJ Medicina Praha o.s., Praha 2

NOL - nakladatesltví odborné literatury, Praha 2

Město Velké Pavlovice

Aspira Global, Praha

Vinařský Dvůr Němčičky, Němčičky

Svoboda - výroba domácích knedlíků, Blučina

Gastronomia Bohemica, o.s., Velké Pavlovice

 

Na základě rozhodnutí CzechInvestu nebyl klastr zrealizován.

Partneři

Česká chuťovka  - www.ceskachutovka.cz

 

 

 

www.hotely-krumlov.cz